Rritja e mundėsive pėr punėsim tė tė rinjve
   Rritja e mundėsive pėr punėsim tė tė rinjve
Gjatė periudhės prill 2010-prill 2011, Partnerėt Shqipėri zbatoi projektin Rritja e mundėsive pėr punėsim tė tė rinjve pėrmes trainimit dhe orientimit nė tregun e punės.

Kjo iniciative u bazua nė filozofinė “Investimi tek tė rinjtė ėshtė investim tek e ardhmja”, duke i konsideruar djemtė dhe vajzat si njė aset tė vlefshėm pėr shoqėrinė dhe pėr zhvillimin e njė shteti. Iniciativa synon tė ndikojė nė uljen e nivelit tė papunėsisė nė rajonin e Vlorės duke rritur mundėsitė e punėsimit pėr tė rinjtė. Mė specifikisht, projekti do tė fokusohet nė disa objektiva kryesore, si mė poshtė:

•    Rritja e njohurive dhe aftėsive bazė tė tė rinjve nė cėshtjet qė lidhen me punėsimin, nėpėrmjet programeve tė trainimit; 
•    Mbėshtetje dhe asistencė pėr tė rinjtė qė kanė nevojė pėr ndihmė pėr tė pėrgatitur dokumentacionin e nevojshėm pėr njė njoftim punėsimi;
•    Rritja e aksesit tė tė rinjve ndaj mundėsive ekzistuese pėr punėsim;
•    Reduktimi i diskriminimit tė tė rinjve dhe tė rejave nė tregun e punės nėpėrmjet rritjes sė informimit rreth mundėsive tė punėsimit dhe kuadrit ligjor; 
•    Promovimi i punėsimit dhe pėrfshirjes sociale tė tė rinjve dhe tė rejave qė i pėrkasin gupeve nė risk;
•    Rritja e bashkėpunimit dhe pėrpjekjeve tė pėrbashkėta tė agjencive tė punėsimit, kompanive private, autoriteteve lokale, OJFve dhe aktorėve tė tjerė pėr tė rritur mundėsitė e punėsimit pėr tė rinjtė.

Aktivitetet e realizuara nė kuadėr tė kėtij projekti pėrfshijnė:
- promovimi i iniciativės nė Panairin e Punės tė organizuar nga Zyra Rajonale e Punės nė Vlorė;
- organizimi i njė tryeze tė rrumbullakėt mė aktorėt lokalė pėr tė diskutuar rreth strategjive dhe iniciativave tė pėrbashkėta rreth punėsimit tė tė rinjve;
- programe pėr ngritje kapacitetesh pėr stafin lokal qė po angazhohet nė implementimin e projektit
- realizimi i njė studimi tė tregut tė punės , qė prezanton disa gjetje konkrete lidhur me situatėn reale tė punėsimit dhe mundėsitė qė kanė tė rinjtė dhe tė rejat nė rajonin e Vlorės pėr t’u punėsuar nė pėrputhje me arsimimin dhe kualifikimet e tyre. Pėr realizimin e studimit janė zhvilluar 400 intervista, prej tė cilave 300 me tė rinj dhe tė reja dhe 100 me institucione punėdhėnėse, kryesisht biznese private
;
- Ofrimin e rreth 20 sesioneve trainimi pėr studentė dhe tė rinj tė tjerė nga Vlora, nė “Rritjen e Aftėsive Personale dhe Profesionale tė tė Rinjve pėr Punėsim ;
- takime dhe lobim me punėdhėnėsit pėr tė mbėshtetur dhe rritur mundėsitė e punėsimit pėr tė rinjtė;
- ofrim informacioni mbi vendet e lira tė punės pėr tė gjithė vizitorėt nė qendėr, ėshtė ofruar asistencė individuale nė pėrgatitjen e CV-sė personale pėr rreth 60 tė rinj, tė dosjes sė punėsimit pėr rreth 100 tė rinj dhe janė realizuar me sukses mbi 50 raste punėsimi. 

Pėr t’i ardhur nė ndihmė tė rinjve  punėkėrkues PSh publikoi edhe njė buletin informativ nė tė cilin u pasqyruan ofertat e hapura tė punėsimit nė rajonin e Vlorės.
 
Panairi i Punėsimit Rinor, organizuar nė 29-30 Mars ishte njė nga aktivitetet mė tė rėndėsishme tė kėtij projekti. Qėllimi i panairit tė punės ishte sjellja sė bashku e tė rinjve punėkėrkues me punėdhėnės potencialė. Tė rinjtė u prezantuan drejtpėrsėdrejti me bizneset dhe profilet e punės pėr tė cilat interesoheshin. Disa prej tyre patėn mundėsi tė kryenin intervista pune direkte. Stendat e bizneseve pjesėmarrėse u vizituan nga rreth 300 tė rinj pėrgjatė dy ditėve qė zgjati evenimenti i cili u pasqyrua gjerėsisht nė pesė media lokale. Partnerėt nė projekt si Zyra e Punės, Dhoma e Tregtisė Vlorė dhe Univeristeti i Vlorės, nė fjalėt e tyre pėrshėndetėse theksuan rėndėsinė e iniciativave qė promovojnė punėsimin rinor.

Projekti u zbatua nė partneritet me Qendrėn Rinore Vlorė dhe u mbėshtet financiarisht nga Fondacioni i Shoqėrisė sė Hapur pėr Shqipėrinė.

Klikoni  kėtu   pėr t'u njohur me Buletinin e Projektit ose kėtu pėr
studimin e tregut tė punės .


Hapet konkursi i dytė kombėtar “Risi Turistike” pėr rajonin e Gjirokastrės 28/10/2015

Raporti Vjetor 2015 08/10/2015

Rruga Sulejman Delvina, N.18, H.8, Ap. 12, Njėsia Bashkiake 5, Kodi Postar 1022, Tiranė, Shqipėri, Kutia Postare 2418/1, Tiranė
Email: partners@partnersalbania.org Tel.+355 4 2254881 / 3 Faks: +355 4 2254883

Te gjitha te drejtat e rezervuara ©2007 - Partners Albania.                    Programimi: ShqiperiaCom      Dizenjimi: Maximedia Studios